Klinika s Arnem Koetsem II/2018


Je to teprve pár hodin, co jsem se letos naposledy rozloučil se svým přítelem a jezdeckým mentorem Arne Koetsem. Poslední letošní klinika je tak za námi a ve mně po dlouhé době uzrálo rozhodnutí napsat nějaké to krátké shrnutí. Arneho netřeba představovat. Ikonický gentleman s monokulárem v jedné kapse své vesty a cibulovými hodinkami v té druhé. Jeden s posledních žijících rytířů , který se za každého počasí , formálně oděn do prvorepublikového saka, snaží i přes vlastní zdravotní potíže vést a motivovat své žáky . Jeden z posledních žijících rytířů. Kdo poznal, ten ví…..

Už nevím kolikátá klinika to byla. Matně tuším, že pátá v řadě ale ruku do ohně za to nedám . Za co jsem jí ale ochotný do ohně nastrčit je smysl toho celého. Začalo mi to docházet někde v neděli dopoledne. Rozhlédnu se po ochozu a počet diváků se oproti sobotě zásadně nezměnil. To u klinik nebývá obvyklé. Všichni někam pospíchají a do neděle málo kdo vydrží. Pak se podívám dovnitř jízdárny a zaposlouchám se. „Piaff and then transition to canter“, říká svým klidným hlasem Arne Martinovi, pak Johaně a dnes i mě. Nikdy by mě nenapadlo, že se k těmto věcem vůbec přiblížím. A ono se to událo, děje se to a bude to pokračovat. Před pár lety pro mě byl neřešitelný problém vysedat na správnou nohu, či poznat cvalovou nohu. Po té bylo noční můrou přistavení a sed uvnitř ohnutí, pak laterální práce, travers, ranvers, dovnitř plec. Pak nějakou chvíli traversala. Není to dlouho, co jsme řešili pouze přechody mezi chody. A dnes slyším pokyny na přechod z piaffy do cvalu, ranvers ve cvalu na kruhu. Arneho brilantní vedení, schopnost naladit cvičení podle úrovně jezdce a koně a nekonečný entusiasmus se kterým vede jednotlivé lekce je zkrátka pozoruhodný. Škoda že jsem nemohl vidět jezdit svou ženu, jak cválá čtverce 3x3 metru s dřevcem v ruce!

Každou kliniku si pamatuji tak nějak jako titulek z novin. Dost za to mohou velmi poučné lekce teorie, u kterých po obědě trávíme, pijeme kafe a připravujeme se na odpolední ježdění. Minulá klinika by tak měla titulek: Hamstrings! ( hýžďové zadní svalstvo jezdce ) Některá z předchozích by se jmenovala: Síla vnější zadní nohy tě zaříkává. Titulek té letošní by určitě byl : Netlač koně, ale udělej mu prostor! Mohl bych se rozepsat o perexech článků, které by o jednotlivé kliniky uváděli, ale to by bylo na knihu.